Summer - gorące lekcje w lecie

 

Kto i dlaczego pracuje w wakacje?

Wbrew powszechnemu przekonaniu wielu osób, które całą swoją wiedzę na temat pracy nauczycieli czerpią ze swoich doświadczeń jako uczniowie, lato to dla ogromnej części nauczycieli, a nauczycieli i lektorów języków obcych w szczególności, okres bardzo intensywnej pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych z nas, którzy mają własną działalność gospodarczą i nie mogą liczyć na pensję wypłacaną podczas wakacji. Oczywiście można robić oszczędności i z pewnością wielu lektorów tak robi, ale spora ich grupa pracuje podczas wakacji na kursach letnich, obozach językowych, czy półkoloniach językowych. 

Trudne zadanie

Pogoda w  lipcu i sierpniu nie sprzyja raczej intensywnemu uczeniu, więc każdy lektor ma podwójnie trudne zadanie: sprawić, żeby zajęcia były na tyle atrakcyjne, żeby kursanci podczas nich nie pozasypiali, ale z drugiej strony maksymalnie efektywne, żeby jednak uczniowie widzieli, że warto było zrezygnować z wypadu nad jezioro, bo naprawdę dużo się nauczyli. Trudne zadanie, zwłaszcza, że są to przeważnie bardzo intensywne kursy, podczas których nauka odbywa się codziennie po 4-5 godzin. Sama wiele razy musiałam się zmierzyć z tym problemem. Podstawą jest dobrze przygotowany program kursu, dopasowany do potrzeb i zainteresowań uczestników. Warto ich zawsze na początku zapytać (zwłaszcza nastolatków i dorosłych) , co sprawiło, że chcą się uczyć w wakacje, jaka tematyka ich najbardziej interesuje, jak się lubią uczyć, jakie zadania czy aktywności sprawiały im najwięcej radości podczas dotychczasowej nauki, co okazało się w ich przypadku najbardziej skuteczne. To bardzo pomoże nam w dobieraniu typów i tematyki  zadań. Poniżej kilka moich starszych i nowszych propozycji na zajęcia podczas wakacji. 

Angażujące lekcje z filmem

Dla mnie klasyką jest strona Film English, której autor Kieran Donaghy potrafi skonstruować 60-minutową lekcję na bazie kilkuminutowego filmiku, często modyfikuję jego scenariusze lekcji, bo moim zdaniem są trochę zbyt rozbudowane jak na moje potrzeby, ale bardzo podoba mi się jego filozofia korzystania z filmów. Podobne podejście ma Kasia prowadząca blog Enjoy English, która stara się poprzez film uczyć o tym, co jest w życiu ważne. Cudowny scenariusz lekcji jej autorstwa znajdziecie TUTAJ . Mnóstwo świetnych pomysłów ma także Jamie Keddie, na swojej stronie http://lessonstream.org. To skarbnica przeróżnych materiałów, oryginalnych pomysłów na uczenie gramatyki i słownictwa oraz oczywiście na wykorzystanie krótkich filmików. 

Karty konwersacyjne

Jest ich w tej chwili ogromna ilość na rynku zarówno tych płatnych jak i darmowych. Świetnie sprawdzają się jako rozgrzewka, podsumowanie lekcji czy po prostu jako gra planszowa. Moje ulubione to oczywiście karty Let's talk, a szczególnie Let's talk Travel, gdyż ich tematyka jest ściśle związana z wakacjami oraz Let's talk Role play. 

Często też wykorzystuję karty swojego autorstwa, na przykład te (kliknij w grafikę)
oraz ich wersję interaktywną (kliknij w grafikę)

Gry planszowe i podłogowe

Kochają je nie tylko dzieci. Działają bardzo motywująco, bo każdy z nas ma w sobie żyłkę rywalizacji. Z gotowych gier językowych polecam Bored? Games! W bardzo atrakcyjny sposób utrwalają gramatykę, są bardzo różnorodne i angażujące, dzięki czemu czas podczas, którego ćwiczymy gramatykę nie dłuży się, ale przede wszystkim są na świetnym poziomie językowym, one NAPRAWDĘ uczą, a nie tylko służą jako zapchajdziura. Na razie powstały dwa zestawy: na poziomie B1-C1 i nieco łatwiejsze na poziomie A1-B1
Jeśli macie w domu inne gry, niekoniecznie językowe, one również fantastycznie sprawdzą się podczas lekcji języka obcego. genialne pomysły na ich wykorzystanie ma Karina Frejlich, możecie o nich przeczytać TUTAJ. Karina ma zresztą mnóstwo genialnych pomysłów na lekcje z wykorzystaniem planszówek, koniecznie zajrzyjcie na jej bloga. Mój ulubiony pomysł, to przerobienie wycieraczki z IKEI na planszówkę. Przeczytacie o nim TUTAJ.


W planszówki można też zagrać w wersji online. Idealnie do tego nadaje się Genially. Znajdziecie przykładowe na moim blogu TUTAJ

I na blogu Kariny (TUTAJ)

Gry karciane

Są uniwersalne, bo przy ich pomocy możemy ćwiczyć prawie wszystko: mówienie, słownictwo, gramatykę.
Sama kiedyś przygotowałam taki zastaw do gry w wojnę (TUTAJ), natomiast ogromną ilość znajdziecie również u Kariny Frejlich TUTAJ (kliknij w grafikę)

Stacje dydaktyczne i escape roomy


Metodę stacji dydaktycznych pokochałam już jakiś czas temu, możecie o niej przeczytać więcej TUTAJ, a każdy zestaw stacji daje się z łatwością przerobić na escape room. Jeśli szukacie czegoś związanego z egzaminem ósmoklasisty lub maturalnym, koniecznie zajrzyjcie TUTAJ, nawet w upalny dzień kursanci będą domagać się kolejnych takich lekcji.
Jeśli szukacie czegoś bardziej kulturowego, polecam zestawy o Londynie i USA (kliknij w grafikę)

Wszystkie powyższe zestawy mogą być zaadaptowane do przeprowadzenia gry terenowej (jeśli aura pozwoli), trzeba po prostu poukrywać zadania w terenie i dopiero po wykonaniu przez uczniów jednego z nich, przekazać im wskazówkę pozwalającą odnaleźć kolejne. Kiedyż bawić się w gry terenowe jak nie latem, zwłaszcza po bardzo długim okresie nauki zdalnej.

Stacje dydaktyczne i escape roomy online

Online, nie oznacza, że nie można ich wykorzystać na zajęciach stacjonarnych. Jeśli mamy tablicę interaktywną lub uczniowie mają dostęp do komputerów (wystarczy jeden na grupę 3-4 osobową), mogą wykonywać zadania online. Mamy ich naprawdę dużo na bardzo różnych poziomach. Kliknij w grafikę materiału, który Cię zainteresuje.

Darmowe (kliknij w grafikę):




Płatne (kliknij w grafikę):






Ich dokładny opis znajdziecie TUTAJ

Do roboty :)

Cóż nam zatem pozostaje? Nic tylko jeszcze lepiej (jeśli to w ogóle możliwe) przygotować się do zajęć w lecie. Mam nadzieję jedynie, że uda Wam się wygospodarować trochę czasu na odpoczynek i podładowanie baterii, bo w kto wie jakie wyzwania czekają nas w nowym roku szkolnym.

Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.

Jeżeli kochacie escape roomy zarówno te cyfrowe jak i tradycyjne, zapraszam do grupy na Faceboku Escape Roomowy Raj. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych escape roomów do wykorzystania podczas lekcji języka angielskiego (ale nie tylko), a także możecie podzielić się swoimi.



Komentarze

Popularne posty