Materiały na lekcje o Stanach Zjednoczonych

 

Każdy moment jest dobry na przeprowadzenie lekcji kulturowych, ale chyba najlepszy wypada właśnie pod koniec roku szkolnego. Oceny już są wystawione, a uczniowie nie mają zupełnie ochoty na uczenie się nudnej dla nich gramatyki i wkuwanie nowego słownictwa. Zamiast tak zwanych "luźnych" lekcji, podczas których niewiele się dzieje i wszyscy udają, że odbywa się jeszcze jakaś nauka, może lepiej przemycić trochę treści kulturowych. Oto kilka pomysłów na bardzo kulturowe, a przy tym wartościowe językowo i, co najważniejsze, nienudne lekcje o Stanach Zjednoczonych.

1. Gry z wykorzystaniem flashcardów

Zwykłe obrazki mają w sobie ogromny potencjał. Poza oczywistym dopasowywaniem nazw do grafik, można je wykorzystać do przygotowania gry planszowej, podłogowej, a nawet online, np. w Genially. Wystarczą kostki, pola funkcyjne typu "miss a turn" albo "go back to start", ustalenie prostych zasad gry, np. trzeba podać nazwę obiektu znajdującego się na obrazku, opisać obrazek, ułożyć zdanie z wykorzystaniem nazwy obiektu, co tam chcecie, a już na lekcji są emocje, które świetnie wspomagają zapamiętywanie, a czas przestaje się uczniom dłużyć. Przykłady takich kart znajdziecie TUTAJ.

2. Gramatyka opakowana w kulturówkę. 
To tak naprawdę dwie pieczenie na jednym ogniu: utrwalamy nazwy związane z danym krajem, a przy okazji ćwiczymy gramatykę. Oczywiście można wszystko doprawić odrobiną suspensu lub rywalizacji i podobnie jak w przypadku kart obrazkowych, stworzyć z kart gramatycznych grę. My mamy już coś takiego TUTAJ. Wszystkie czasy podane w amerykańskim sosie smakują zupełnie inaczej niż zwykłe kserówki typu: "podaj odpowiednią formę czasownika".

3. Stacje językowe/escape roomy
Jeśli wasi uczniowie nie zakochają się w powyższych pomysłach (choć wątpię), to na pewno nie zdołają się oprzeć magii escape roomów i stacji dydaktycznych, zarówno w wersji stacjonarnej i interaktywnej. Obecna sytuacja wymaga od nas elastyczności i bycia przygotowanym na każdą ewentualność: uczenie stacjonarne, lekcje online i hybrydowe. Stąd nasz pomysł, żeby przygotować kilka wersji zadań, które wymagają od uczniów ścisłej współpracy, nieszablonowego myślenia i trochę kombinowania.
Na zajęcia stacjonarne proponujemy (kliknij w grafikę):



Na zajęcia online i hybrydowe stacje dydaktyczne w Genially (kliknij w grafikę):

Oraz dwa escape roomy cyfrowe (kliknij w grafikę):

Ich dokładny opis znajdziecie TUTAJ
4. Dodatkowym urozmaiceniem lekcji będzie z pewnością gra Taboo. 
Wersja do druku oraz interaktywna w Genially do pobrania TUTAJ
5. USA speaking activity
To karty będące wymagające od ucznia przekazania informacji na temat tego co robią, gdzie się znajdują  lub jak się czują bez mówienia o tym wprost. Kart jest aż 50, każda z nich związana jest w jakiś sposób ze Stanami Zjednoczonymi, ich dodatkowym atutem są piękne autorskie ilustracje.

6. USA strips


Więc jak? Zaczynamy lekcje o USA?

Jak pracować metodą stacji dydaktycznych możecie przeczytać u mnie na blogu TUTAJ

Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.

Jeżeli kochacie escape roomy zarówno te cyfrowe jak i tradycyjne, zapraszam do grupy na Faceboku Escape Roomowy Raj. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych escape roomów do wykorzystania podczas lekcji języka angielskiego (ale nie tylko), a także możecie podzielić się swoimi.















Komentarze

Popularne posty