Zanim otworzymy podręczniki...

 

Może się narażę kilku osobom, ale tak zwany okres bezpodręcznikowy, czyli kilka lub kilkanaście pierwszych lekcji na początku roku szkolnego podczas których z różnych powodów nie możemy używać podręczników, to mój ulubiony czas. Oczywiście nie chciałabym go przedłużać w nieskończoność, ale ogromnie lubię tę swobodę, na którą pozwala. 

Pierwsze lekcje to oczywiście integracja i przełamywanie lodów. Mam kilka swoich wypracowanych już patentów na poznanie uczniów i sprawienie, żeby nie bali się lekcji angielskiego. Pisałam o nich kiedyś tutaj (kliknij w grafikę).


 Polecam też super pomysły Kasi Wiącek - znajdziecie je TUTAJ oraz Pauliny Dolęgi TUTAJ.

Kiedy już poznaliśmy uczniów i czujemy, że grupa jest zintegrowana, czas na prawdziwą naukę. To, że nie mamy podręcznika, nie oznacza, że musimy od razu zasypywać uczniów stosem kserówek. Ten czas można wykorzystać na przeprowadzenie mini powtórek, lekcji kulturowych lub rozgadanie grupy. 

A oto moje sprawdzone sposoby na lekcje bezpodręcznikowe.

TRIMINO

Zestawów Trimino mam mnóstwo. Służą mi zarówno do utrwalania słownictwa, ćwiczenia funkcji językowych, jak i do powtarzania zagadnień gramatycznych. Układanki są bardzo angażujące, a szczególnie te gramatyczne,  potrafią być ogromnym wyzwaniem dla uczniów. Uwielbiam obserwować  skupienie moich uczniów, gdy je układają i ich dumę, gdy już skończą. Przy pomocy generatora możemy sami zrobić dowolne autorskie zestawy, ale jeśli chcecie skorzystać z moich dla maturzystów - zapraszam TUTAJ, a jeśli uczycie w szkole podstawowej, polecam zestawy Kariny Frejlich TUTAJ.

KARTY KONWERSACYJNE

Sprawdzają się w nieco bardziej zaawansowanych grupach, ale nie tylko. Dla młodszych polecam karty Kariny Frejlich TUTAJA dla starszych moje :) Można je wykorzystać do pracy w parach, w grupach, ułożyć z nich grę planszową, co tylko sobie wymarzycie. Ja swoje wydrukowałam i zalaminowałam już jakiś czas temu, trzymam je w szafce w szkole i wyciągam za każdym razem, gdy chcę, żeby na lekcji słychać było ten cudowny gwar rozmów po angielsku. Jeśli jeszcze ich nie macie, zapraszam do pobrania (kliknij w grafikę). 




Dla uczniów, którzy lubią prawdziwe wyzwania językowe, zawsze mam w zanadrzu karty Agree/Disagree, które wymuszają na uczniach wyszukowanie argumentów, nawet jeśli nie do końca zgadzają się z danym stwierdzeniem. Idealne dla maturzystów, którzy chcą się przygotować do pisania rozprawki. 


Taboo
Ta cudowna gra nie tylko ogromnie rozluźnia atmosferę podczas lekcji, ale pozwala na powtórzenie słownictwa, uczy tworzenia definicji i radzenia sobie w sytuacji, gdy zapomnimy danego słowa. Zerknijcie na nasze zestawy dla maturzystów i ósmoklasistów (kliknij w grafikę).

Mówiona gramatyka itp
Co powiecie na gramatyczne lekcje konwersacyjne, albo utrwalanie gramatyki i use of English w formie gier? 
Tryby warunkowe w formie TIC TAC TOE na pewno są łatwiejsze do strawienia - kliknij w grafikę :)

Słowotwórstwo i duale, które przy okazji są okazją do rozmów? Dlaczego nie? 

       


Lekcje kulturowe
Każdy moment jest dobry, żeby przeprowadzić lekcję o Londynie, USA czy innym kraju anglojęzycznym. Wiedza o krajach anglojęzycznych to też element podstawy programowej, a ucząc o kulturze danego kraju możemy łatwo przemycić gramatykę, czytanie, słuchania, a nawet mediację. Doskonale sprawdzają się do tego stacje dydaktyczne i escape roomy. Uczniowie uczą się współpracować, co jest bardzo ważne nie tylko na początku roku szkolnego, poznają się nawzajem, uczą skutecznego wyszukiwania informacji a przy okazji całkiem dobrze bawią. Zajęcia metodą stacji dydaktycznych można już przeprowadzić w młodszych klasach szkoły podstawowej. Tutaj przykładowy zestaw dla klasy IV.

A tutaj dla młodzieży licealnej/technikum ewentualnie mocniejszych grup z klas ósmych (kliknij w grafikę):

Lekcje kulturowe możemy również przeprowadzić w formie konwersacji, na przykład wykorzystując grę "Would you rather?". Będzie ona świetnym podsumowaniem cyklu lekcji, na przykład o Londynie.

Wspomniane wyżej TABOO, to także idealny pomysł na lekcję kulturową, wystarczy przygotować odpowiednie zestawy. Może zainteresują Was nasze (kliknij w grafikę):
                           
                          

Więcej pomysłów na lekcje kulturowe znajdziecie TUTAJ

Mam nadzieję, że czas bez podręcznika nie będzie już nigdy czasem straconym :) 
A jak wy radzicie sobie w tym czasie?

Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.

 Kochacie escape roomy zarówno te cyfrowe jak i tradycyjne? Zapraszam do grupy na Faceboku Escape Roomowy Raj. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych escape roomów do wykorzystania podczas lekcji języka angielskiego (ale nie tylko), a także możecie podzielić się swoimi.













Komentarze

Anonimowy pisze…
Dlaczego nikt wcześniej nie napisał, że te materiały to jest mistrzostwo?! Escape room/stacje dydaktyczne London to jest po prostu sztos! Nie żałuję ani jednej złotówki! Obskoczyłam tylko 5 wybranymi zadaniami kilka grup na różnych poziomach językowych i mimo intensywnej pracy przez 2-3 lekcje pod rząd nikt nawet nie pisnął, że za dużo, tylko czekał z wypiekami na kolejne zadanie. A jeszcze zostaje mi wiele zadań do wykorzystania. Pozostałych materiałów nawet nie zdążyłam jeszcze wykorzystać, ale na pewno to zrobię. Bardzo dziękuję! :)
Bardzo dziękujemy
😍 Takie słowa uskrzyd
lają.

Popularne posty