Scottish escape room B1+
Nostalgia
Jakiś czas temu skończył się kolejny sezon Outlandera na Netflixie i moją duszą zawładnęła pustka. Jak to, już nie będę oglądać przystojnych Szkotów w kiltach (no dobrze, mało było tych kiltów w ostatnim sezonie)? Nie będę słyszeć szkockiego akcentu (wiem, nie wszyscy mówili czystym szkockim akcentem, a ostatnie sezony były dość oszczędny w tej kwestii)? Nie będę oglądać pięknych szkockich krajobrazów (wiem, w ostatnich sezonach były to krajobrazy amerykańskie)? Jak żyć? Wciągnęła mnie ta historia i nie jestem w stanie obiektywnie ocenić tego serialu. Ale z tej ogromnej tęsknoty narodził się kolejny projekt zagadek edukacyjnych, które idealnie sprawdzą się podczas pracy metodą stacji dydaktycznych. Miał to być malutki Escape room/pokój zagadek, a rozrósł nam się do rozmiarów aż 10 różnorodnych zadań. Oczywiście współpracowałam podczas ich tworzenia z nieocenioną Kariną Frejlich, autorką bloga karinafrejlich.pl, bez której chyba nigdy bym nie ukończyła tego przedsięwzięcia. Bardzo się starałyśmy, żeby zagadki były różnorodne i dawały szansę wykazania się każdemu uczniowi. Tak skonstruowałyśmy też hasłownik, żeby nauczyciel nie musiał zlecać uczniom wykonywania wszystkich zadań, a mógł wybrać tylko te, które będą im najbardziej odpowiadały. Zagadki stworzone zostały z myślą o uczniach ostatnich klas szkoły podstawowej, mniej więcej od szóstej klasy aż po uczniów szkół średnich. Mamy nadzieję, że będą jak znalazł tuż przed wakacjami, kiedy planuje się wyjazdy oraz przydadzą się podczas lekcji kulturowych na przykład przed Andrzejkami (w końcu Św. Andrzej to patron Szkocji) lub pod koniec stycznia, kiedy warto wspomnieć Burns Night.
Co przygotowałyśmy?
1. Scottish symbols (autorskie grafiki)
W tej zagadce zapoznajemy uczniów z symbolami Szkocji. Uczniowie dopasowują obrazek do nazwy symbolu. Prawidłowe rozwiązanie wyjawi hasło.
2. Scottish sayings (dla twardzieli)
To zadanie jest dość trudne, gdyż wymaga od uczniów sporej intuicji językowej. Polega na dopasowaniu szkockich porzekadeł do ich odpowiedników w standardowej angielszczyźnie. Zagadka ma formę DOMINO, które prawidłowo ułożone wyjawi hasło.
3. Famous Scots
To zadanie na pewno kojarzycie już z naszego Irlandzkiego Escape Roomu - TUTAJ. Polega na dopasowaniu słynnych postaci do ich osiągnięć, zasług itp. Poprawne dopasowanie utworzy kod QR, który po zeskanowaniu wyjawi poszczególne litery hasła.
4. What Not to DO in Scotland
To zadanie związane jest z filmem. Uczniowie oglądają krótki filmik ukryty pod kodem QR i odpowiadają na pytania z nim związane. Prawidłowe odpowiedzi wyjawiają hasło.
5. Blog Entry
To zadanie ćwiczy rozumienie tekstu czytanego. Uczniowie uzupełniają tekst wybierając odpowiedni wyraz spośród podanych. Oczywiście jest kilka dodatkowych "zmyłek", żeby nie było zbyt łatwo.
6. Scottish Grammar
Bez paniki, szkocka gramatyka to w naszym rozumieniu standardowe ćwiczenia gramatyczne, ale w tematyce Szkocji. Jest to nasze ukochane zadanie ze spinaczami do bielizny. Uczniowie zaznaczają spinaczem prawidłową odpowiedź stopniowo poznając kolejne hasło.
7. Scottish Secret Words
To zagadka dla zmęczonych uczniów lubiących szyfry. Zamiast liter użyłyśmy czcionki z kwiatami, prawidłowe rozwiązanie wyjawi całą serię słownictwa związanego ze Szkocją.
8. Opis ilustracjiOczywiście zdjęcie nawiązuje do Szkocji :)
9. Mini dialogi
10. Mediacja
Cały zestaw jest dostępny TUTAJ (kliknij w poniższą grafikę)
A gdybyście mieli ochotę utrwalić słownictwo z tej zagadki z uczniami, polecam Quizleta
Scottish Secret Words - QUIZLET
Doskonałym uzupełnieniem tego zestawu będzie Scottish Grammar Escape Room. Więcej o nim przeczytacie TUTAJ
Inne materiały na temat Szkocji znajdziecie TUTAJ
Jeśli lubicie lekcje kulturowe, polecam również Londyński Escape Room - TUTAJ.
Bardzo jestem ciekawa, jakie są wasze wrażenia, będę wdzięczna za komentarze, bo naprawdę cenię sobie wszelki feedback. Inne zestawy zagadek, które powstały w wyniku mojej współpracy z Kariną dostępne są TUTAJ (darmowe) oraz TUTAJ (sklep)
Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.
Komentarze