Europejski Dzień Języków - 26 września

 


Europejski Dzień Języków obchodzony jest stosunkowo od niedawna, bo dopiero od 2001. Ustanowiony został w celu zachęcenia mieszkańców Europy do poznawania języków obcych oraz propagowania różnorodności językowej. Dla nauczycieli języków obcych to cudowna okazja do przeprowadzenia lekcji, która długo zapadnie uczniom w pamięci. Warto postarać się, żeby nauka języka obcego przestała kojarzyć się uczniom z monotonnym wkuwaniem długaśnych list słówek i rozwiązywaniem setek przykładów gramatycznych. Oczywiście bez słownictwa i gramatyki trudno mówić o uczeniu języka, ale każdy materiał można "sprzedać" tak, żeby wydał się uczniom atrakcyjny, a nauka była przyjemnością.

W mojej szkole nie celebrujemy tego dnia w jakiś specjalny sposób, choć wiem, że w innych jest to ogromne wydarzenie, ale czy wszystko musi być organizowane odgórnie? Jako nauczyciele mamy prawo wykazać się minimalną inicjatywą i uczcić ten dzień po swojemu w zaciszu (no może nie zawsze jest to zacisze) swojej klasy. 

Jak zareagowaliby Wasi uczniowie, gdyby zamiast normalnej lekcji, okazało się, że sala języka angielskiego to jaskinia/ciemna piwnica/nawiedzony dom itp., z którego mogą się wydostać dopiero po rozwiązaniu całej serii niełatwych zagadek (językowych oczywiście)? Mogliby, a właściwie musieliby pracować w grupie, żeby zdążyć przed nadchodzącą katastrofą (np. wybuchem wyimaginowanego wulkanu, eksplozją bomby itp - wystarczy ustawić w środku sali minutnik lub użyć aplikacji internetowej odliczającej czas, żeby podkręcić atmosferę). Motywacja osiągnęłaby poziom  1000%, a lekcja stałaby się przygodą.  To wszystko można zrobić podczas zwykłej lekcji w szkole stosując metodę stacji dydaktycznych lub escape roomu (więcej piszę o niej TUTAJ). 

Lekcji metodą stacji/escape roomu przeprowadziłam już bardzo dużo i za każdym razem był to ogromny sukces, a uczniowie czuli, że było to naprawdę święto, a przy okazji ogromnie dużo się uczyli. 

Zadania możecie stworzyć samodzielnie, ewentualnie skorzystać ze sprawdzonych gotowych zestawów. Szczerze polecam te autorstwa mojego i Kariny Frejlich, są różnorodne, ambitne językowo i składają się z dużej ilości zadań, dając Wam możliwość doboru materiału idealnie pasującego do Waszych uczniów. Z okazji Dnia Języków szczególnie polecam zestawy o Londynie i Stanach Zjednoczonych (kliknij w poniższe grafiki).




Ale może chcecie przy okazji powtórzyć bieżący materiał, ale w nieco bardziej atrakcyjnej formie, wtedy na pewno przydadzą się zestawy stworzone dla zdolnych ósmoklasistów i uczniów szkoły średniej (kliknij w grafikę).


Dużo więcej tego typu zestawów znajdziecie u Kariny Frejlich TUTAJ

Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.
Jeżeli kochacie escape roomy zarówno te cyfrowe jak i tradycyjne, zapraszam do grupy na Faceboku Escape Roomowy Raj. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych escape roomów do wykorzystania podczas lekcji języka angielskiego (ale nie tylko), a także możecie podzielić się swoimi.

Komentarze

Popularne posty