Bożonarodzeniowe perswazje



Nie, nie chodzi tu o najnowszą wersję powieści Jane Austen, która dzieje się podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale o ćwiczenie zmuszające uczniów do mówienia, argumentowania, szukania ciekawych i niestandardowych pomysłów. Stworzone zostało z myślą o uczniach szkoły średniej, którzy są przynajmniej na poziomie A2, gdyż wymaga już sporej biegłości językowej. Pomysł nie narodził się dzisiaj, jest to lekko podrasowana i unowocześniona wersja ćwiczenia, które prawie od zawsze daję uczniom do wykonania w okolicach 6 grudnia, czyli Mikołajków. Mam cały plik kartoników z brystolu, na których wieki temu nakleiłam zdjęcia przeróżnych towarów, które znalazłam w gazetkach reklamowych. Niestety po ponad dwudziestu latach większość tych karteczek jest już bardzo zniszczona, nawet jakoś dziwnie pachną, a przedmioty na nich przedstawione też już trącą myszką. Dlatego powstała ta nowa, już elektroniczna wersja.

Zabawa jest bardzo prosta. Dzielimy uczniów na małe 3-4 osobowe grupki. Każda grupa otrzymuje plik zdjęć różnych potencjalnych prezentów oraz drugi plik z osobami, którym te prezenty chcemy dać. Wszystkie kartki leżą na stole obrazkiem lub tekstem na dół, tak żeby były niewidoczne. Najlepiej wydrukować całość na jakimś ozdobnym okolicznościowym papierze i zalaminować, wtedy posłuży na lata. Uczeń losuje kartkę z prezentem i drugą z osobą i musi przekonać resztę grupy, że to jest naprawdę najlepszy prezent dla tej właśnie osoby. Jest przy tym dużo śmiechu, zwłaszcza, że kombinacje mogą być przedziwne, na przykład trzeba udowodnić, że flakonik perfum to najlepszy prezent dla twojego kota, lub zestaw szczoteczek do zębów idealnie ucieszy waszą panią od angielskiego. 

Wszystkie zdjęcia są naszego autorstwa. Widzicie na nich elementy wyposażenia naszych (Kariny Frejlich i mojego) mieszkań oraz efekty naszych zakupów spożywczych :)
 Żeby uczniom ułatwić wypowiadanie się i uzasadnianie opinii przygotowałam zestaw zwrotów, które mogą się przydać podczas wykonywania ćwiczenia. Możecie go również wykorzystać do gry w kółko i krzyżyk, to znaczy uczeń podczas wypowiedzi stara się użyć tego wyrażenia, które zapewni mu zwycięstwo w grze. Uczniowie wypowiadają się na zmianę na temat wylosowanych osób i prezentów, a użycie określonego zwrotu zaznaczają kółkiem lub krzyżykiem na planszy. 


Cały ten zestaw zdjęć można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów, na przykład ćwicząc dziękowanie za prezent. Uczniowie wręczają sobie nawzajem zdjęcie prezentu i muszą wyrazić swoje zadowolenie. Tutaj również przygotowałam listę zwrotów, które mogłyby się uczniom przydać. I także to ćwiczenie można wykonać w formie gry w kółko i krzyżyk. Inspiracją do tego zadania były dla mnie dwie osoby. Paulina Dołęga, która podzieliła się w zeszłym roku swoim cudownym pomysłem na rozpakowywanie prezentów oraz Beata Topolska, która przygotowała genialną lekcję na ten temat w oparciu o film z Benedictem Cumberbatchem (TUTAJ).















Cały zestaw materiałów, czyli zdjęcia, opis obdarowywanych osób, przydatne zwroty związane z uzasadnianiem wyboru oraz dziękowaniem do kupienia TUTAJ (kliknij w poniższą grafikę)
 

Wersję tych kart do wykorzystania online znajdziecie TUTAJ (kliknij w grafikę)


Zadania te powstały we współpracy z Kariną Frejlich 
która wsparła mnie przesyłając mnóstwo zdjęć oraz inspirując do rozbudowania całego wpisu. 

Z Kariną stworzyłam jeszcze wiele innych zestawów świątecznych, które można wykorzystać podczas zajęć metodą stacji dydaktycznych lub w formie escape roomu (kliknij w którąś z poniższych grafik, żeby poznać szczegóły)

Dla 3-4 klasistów


5-6 klasistów

 uczniów klas 7+


Oraz uczniów szkół średnich i maturzystów


Jak pracować metodą stacji dydaktycznych przeczytasz TUTAJ

Jeśli chcecie powtórzyć i utrwalić z uczniami słownictwo związane z Bożym Narodzeniem, polecam Taboo (kliknij w grafikę).


Dodatkowo polecamy Christmas flashcards (kliknij w poniższą grafikę)

Oraz flipquiz (kliknij w grafikę)

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić razem z uczniami :)


Po inne materiały związane ze Świętami Bożego Narodzenia zapraszam TUTAJ (kliknij w poniższą grafikę)



Jeśli lubicie przeprowadzać lekcje kulturowe zapraszam do grupy na Facebooku Kulturowe lekcje języka obcego. Czeka tam na was mnóstwo inspiracji.

Jeżeli kochacie escape roomy zarówno te cyfrowe jak i tradycyjne, zapraszam do grupy na Faceboku Escape Roomowy Raj. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych escape roomów do wykorzystania podczas lekcji języka angielskiego (ale nie tylko), a także możecie podzielić się swoimi.



Komentarze

Anonimowy pisze…
Pomysł absolutnie na czasie. I to już od dziś:)
Anonimowy pisze…
Bardzo przydatne materiały!
Unknown pisze…
Ciekawe i przydatne

Popularne posty